Staff List

If you have a mail application configured on your device, clicking on the member of staff’s name will open up a new email message. If you do not use a mail client, hovering over the name will tell you the email address.

Year 7

House Leader

Miss S Vaughan

Deputy House Leader

Miss E McDonald

Pastoral Manager

Mrs K Fullwood

Turing

House Leader

Mrs K Fuller

Deputy House Leader

Miss H Townsend

Pastoral Manager

Mrs C Busson

Angelou

House Leader

Mr N Poole

Deputy House Leader

Mrs E Steele

Pastoral Manager

Mrs K Chester

Attenborough

House Leader

Miss A Hewett

Miss B Clarke

Deputy House Leader

Miss P Leeming

Pastoral Manager

Mrs H Qazi-Killian

 

Seacole

House Leader

Mr A Brown

Deputy House Leader

Miss M Lamper

Pastoral Manager

Mrs K Lawrence

 

Malala

House Leader

Mrs B Woodall-Jones

Deputy House Leader

Mr J Burgess

Pastoral Manager

Mrs Z Blackman

Pele

House Leader

Ms S Trignano

Deputy House Leader/

Pastoral Manager

Mrs D Morley

Name Responsibility
Mr C Woodcock Co-Headteacher
Mr S Allison Co-Headteacher
Mrs L Allison Deputy Headteacher
Mr J Fuller Deputy Headteacher
Mr J Harrocks Assistant Headteacher
Mrs S Temple Assistant Headteacher
Mr J Frost Assistant Headteacher
Mrs K Blight Assistant Headteacher
Mr C Runeckles Assistant Headteacher
Mr J Crane Assistant Headteacher
Mr B Crockett Assistant Headteacher
Miss A Hewett Mathematics / Associate Assistant Headteacher / Co-House Leader Attenborough
Mr M Angell Director of Operations
NameResponsibility
Mr S BloomerHead of Art and Design
Mr S AtkinsHead of Geography
Mrs K Cooper Head of Modern Foreign Languages
Mrs E IshamDirector of Performing Arts
Mr S BorrettDirector of Mathematics
Miss K Hughes SENCO KS3
Mr T PickfordDirector of PE & Dance
Mrs C TaylorDirector of Business, ICT & Computer Science
Mr T WardellDirector of Science
Mrs J ChanECT Induction Tutor, Teaching & Learning Leader
Miss E HitchcockCurriculum Leader of History
Miss K LambertHead of SME
Miss E WadeHead of Design Technology
Ms J BradleyCo-Leader of English
Mr A TharbyCo-Leader of English
Name Responsibility
Mrs L Allison Science
Mr S Allison Science
Mrs J Aston Business / Computer Science / IT
Mr S Atkins Head of Geography / SME
Mrs I Baquedano MFL
Mrs K Blight Mathematics / SENCO / Assistant Headteacher – Standards and Inclusion
Mr S Bloomer Head of Art & Design
Miss M Bloxham-Shelly History (maternity cover)
Mr S Borrett Director of Mathematics
Ms J Bradley Co-Leader of English
Mrs J Braidwood History / Deputy Leader of History
Mr A Brombley PE
Mr A Brown Science /  House Leader Seacole
Mr I Browne Science
Mrs P Buchanan Mathematics
Miss G Budd Drama
Mr J Burgess Business / Computer Science / IT
Mrs L Chaitow PE, Casual Supply Teacher
Mr M Chambers Mathematics
Mrs J Chan Science / ECT Induction Tutor / Teaching & Learning Leader
Miss B Clarke History / SME / Co-House Leader Attenborough
Miss E Connolly SME
Mrs K Cooper Head of MFL
Mr J Crane PE / Assistant Headteacher T & L/  Y10 / Disadvantaged
Mr B Crockett Geography / Citizenship / Assistant Headteacher T & L / KS3 Data, Progress and Intervention
Miss A Cross Deputy Leader Performing Arts / Drama
Mr R De Gruchy Deputy Leader of PE
Mrs G Eastment History
Mr G Finch Science
Mrs K Forrest English
Miss M Foster English
Mr J Frost History / Assistant Headteacher – Curriculum and Culture
Mr J Fuller PE / Deputy Headteacher / Standards, Behaviour and Wellbeing
Mrs K Fuller PE / PE, House Leader Turing
Mr J Gaffney English
Mrs R Gaskell Head of SME
Mr M Gasson Performing Arts
Mr M Gatenby Science
Ms S Gerlings Design Technology
Mr T Gilbert MFL
Mrs S Gill Science
Miss E Gover Maths
Mrs C Gray Art & Design
Miss A Grimes Art & Design / Photography
Miss A Hewett Mathematics / Associate Assistant Headteacher / Co-House Leader Attenborough
Miss E Hitchcock History / Curriculum Leader of History
Miss K Hughes Mathematics / SENCO
Mrs A Humphries Art and Design Technology (casual)
Mrs E Isham Director of Performing Arts
Mr B Jackson Computing and Business Studies
Miss R Johnson PE
Dr R Keys Science Leader KS3
Miss H Kingwell Art & Design / Photography
Dr M Kyle Science / Deputy Leader KS4 Science
Miss M Lamper English
Mrs R Laming Science
Ms J Laposa English
Miss P Leeming Science / Deputy House Leader Attenborough
Mrs H Leney SME
Mrs N Lockford Deputy Leader Mathematics
Mrs H Matthews Leader of English Y9 and the GCSE Media studies
Miss B Maughan Performing Arts
Miss J McConville Mathematics
Miss E McDonald Mathematics
Miss E Melluish English
Mr J Morrice Science
Mr T Pickford Director of PE
Mrs L Poole PE / Deputy Leader for School Attendance and Culture
Mr N Poole PE / House Leader Angelou
Miss R Price History
Ms L Pritchard Leader of English Y7 & Y8
Mr F Rahman Science / Research School Associate
Mr M Reene Science
Mr C Runeckles History / Assistant Headteacher/  Director of Durrington Research School
Mx O Sawyer English
Mr D Scott Deputy Leader Business / Computer Science / IT
Ms V Smith MFL / Deputy Leader Disadvantaged Students
Mrs E Steele Geography/Deputy House Leader Angelou
Mrs D Stone English
Mrs C Taylor Director of Business / Computer Science / IT
Mrs S Temple Science / Assistant Headteacher
Mr A Tharby English / Co-Leader of English
Miss H Townsend Geography / SME / Deputy House Leader Turing
Ms S Trignano Science / House Leader Pele
Miss S Vaughan Science / SME / Y7 Leader
Mr J Veness Mathematics / Deputy Leader of Mathematics
Miss E Wade Head of Design  Technology & Food
Miss L Wakeling MFL
Mrs L Wallis-Tayler PE / Deputy Leader Disadvantaged Students Support and Progress (maternity leave)
Mr T Wardell Director of Science
Mrs L Wood English
Mrs B Woodall-Jones English / PE / House Leader Malala
Mr C Woodcock Geography/Co-Headteacher
Name Responsibility
Mrs C Bailey Student Welfare Support and Office Assistant
Mrs S Baker Library Leader
Ms S Caldwell SIMS Data Manager
Mrs T Courtney Senior Finance Officer
Mrs V DaCosta Library Assistant
Mrs J Davis Careers Advisor
Miss E Dean School Office Administrator
Mrs J Dommett Director of Finance
Mrs L Edwards Digital Marketing and Branding Lead
Ms A Gemel EA to HT & Governance Professional
Mrs C Griffin EA to DHTs & School Administration Leader
Mr T Henry Careers Leader
Mrs A Hoey EA to Research School & SCITT
Mrs K Linscer Receptionist
Mrs J Nanson Student Services
Mr S Norfolk Data Leader
Mrs J Parkes Exams and Admissions Officer
Mr D Riches Welfare Officer
Mrs G Scott Office Administrator / Reception
Mrs S Smith Finance Assistant
Name Responsibility
Miss R Biswell Student Support
Mrs K Bolton Student Support
Mrs D Demetriou Student Support HLTA
Mr L Evans Student Support
Mr T Ferns Student Support
Mr J Gray Student Support
Mrs S Hadfield Student Support
Ms D Harwood School Counsellor
Mrs C Hatchard Deputy Designated Safeguarding Lead
Miss A Hunter Student Support
Mr P Kinchington Student Support
Mrs W Lovett Deputy SENCO
Mr S Metcalf Student Support Behaviour
Miss M Mullins Student Support
Mr R Murrough Student Support
Mrs J O’Callaghan Student Support KS3 Literacy Intervention
Mr A Ost Student Support
Mrs J Owen Student Support
Miss E Patching Student Support
Mr N Pasmore Student Support
Miss M Penny Student Support
Miss A Rudram Student Support
Mrs S Srivastava Student Support
Ms K Strong Study Room Leader
Mrs L Tunbridge Adams Director of Safeguarding / Designated Safeguarding Lead
Mrs C Wayne Inclusion Leader
Ms E Wells Student Support
Name Responsibility
Mrs B Addison Cover Supervisor
Miss E Addison Cover Supervisor
Mr P Burnett Cover Supervisor
Miss T Murphy Cover Supervisor
Mrs S Tester Casual Cover Supervisor
NameResponsibility
Mrs Z BlackmanPastoral Manager Malala
Mrs K ChesterPastoral Manager Angelou
Mrs K FullwoodPastoral Manager Y7
Mrs K LawrencePastoral Manager Seacole
Mrs H QaziPastoral Manager Attenborough 
Mrs C BussonPastoral Manager Turing
Mrs D Morley (nee Savage)Pastoral Manager Pele / Deputy House Leader
Name Responsibility
Mrs S Baker Science Laboratory Technician
Mrs C Bourner Science Laboratory Technician
Mrs J Cross Food Technician and Teaching Assistant
Mrs A Searle Senior Laboratory Technician
Mrs S Slater Design Technology Technician
Ms R Sonnenberg Art and Design Technician and Teaching Assistant
Mrs M Williams Senior Laboratory Technician
Name Responsibility
Mr A Robbins Director of IT
Mr S Lowe Reprographics Technician
Mr S Doost-McNamara Apprentice IT Technician
Mr A Hogg Apprentice IT Technician

Name

Responsibility

Mr M Angell

Director of Operations

Mr A Matthews

Site Assistant

Mr S Podgaiskis

Maintenance

Mr J Phillips

Site Leader

Mr D Rowley

Site Assistant

Mr B Thrift

Deputy Site Leader

Contact Us

Report an absence